logo

FEDOR

opustiť alebo odpustiť?

Historické udalosti okupácie tvrdo zasahujú intímne dejiny rodín a ovplyvňujú ďalšie generácie vzťahov. Lena, dokumentaristka a vnučkaemigranta Fedora, berie do rúk kameru a otvára zabudnuté rodinné krivdy. Citlivo skúma, čím všetkým je nadobudnutá sloboda vykúpená a dáva priestor svojej mame a starému otcovi, aby sa zmierili.

opustiť alebo odpustiť?

Historické udalosti okupácie tvrdo zasahujú intímne dejiny rodín a ovplyvňujú ďalšie generácie vzťahov. Lena, dokumentaristka a vnučka emigranta Fedora, berie do rúk kameru a otvára zabudnuté rodinné krivdy. Citlivo skúma, čím všetkým je nadobudnutá sloboda vykúpená a dáva priestor svojej mame a starému otcovi, aby sa zmierili.

scenár a réžia:Lena Kušnieriková
strih:Saša Slašťanová
kamera:Lena Kušnieriková
zvukový dizajn a mix zvuku:Michal Horváth
farebné korekcie:Erik Oslanec
produkcia:Nicole Brlej

“Emigrácia bola trinástou komnatou mojej rodiny. Dedko odišiel a moju vtedy osemnásťročnú mamu nechal v Československu. Nerozumela som tomu. Hnevala som sa na neho. Počas nakrúcania filmu sa však môj hnev rozplynul a premenil sa na pochopenie a prijatie, z čoho mám dnes veľkú radosť.”
Lena Kušnieriková, režisérka

“Téma emigrácie nás determinuje aj dnes, nielen vzhľadom na aktuálnu spoločenskopolitickú situáciu ruskej okupácie na Ukrajine. Minulosť budeme tlačiť pred sebou, dokým nebudeme schopní sa s ňou úprimne a radikálne konfrontovať. S hrdinkou nášho filmu Elenou a jej dcérou Júliou sme stále v kontakte. Elena nás zasiahla vnútornou silou, hravosťou a životným optimizmom, ktorý ju napriek ťažkým situáciám sprevádza celý život. Jej príbeh je svedectvom o ceste za slobodou. Dáva nám nádej, že človek má v sebe oveľa väčšiu silu, ako si myslí.” Jana Bučka, Michal Fulier, režiséri

FILMY

Filmy budú vysielané na programe Dvojka, RTVS.

Môj emigrant: Elenaréžia: Jana Bučka, Michal Fulier11/09, 20:10O filme
Môj emigrant: Fedorréžia: Lena Kušnieriková18/09, 20:10O filme
Môj emigrant: Herr Durisinréžia: Jakub Julény25/09, 20:10O filme
Môj emigrant: Andy Fantastaréžia: Edo Cicha02/10, 20:10O filme
Môj emigrant: Ivan Lefkovitsréžia: Jana Durajová09/10, 20:10O filme
Môj emigrant: Imrich Erös, vymazanýréžia: Martin Hnát16/10, 20:10O filme
Môj emigrant: Paloréžia: Dominik Jursa23/10, 20:10O filme

KONTAKTY

Zuzana Golianová
PR manažérka, bARSdobrýchýr
zuzana.golianova@barsdobrychyr.eu
0905 657300

 

Barbara Janišová Feglová
producentka, Hitchhiker Cinema
boruska@hitchhikercinema.sk
0905 858808